Czy to dla mnie?

O hodowli ślimaków bez cenzury

Dla kogo hodowla ślimaków?

Hodowla ślimaków to z jednej strony doskonała alternatywa dla rolników prowadzących hodowlę zwierząt lub uprawę rolną, z drugiej pomysł na biznes dla każdego. Nie oznacza to jednak, że utrzymanie fermy ślimaków i osiągnięcie z jej prowadzenia zysków to rzecz prosta.

Prócz kapitału na inwestycje, własna hodowla będzie wymagała posiadania odpowiednio przygotowanego terenu, wiedzy dotyczącej prowadzenia fermy, samodyscypliny, pracowników oraz wiedzy lub umiejętności kierowniczych.

Mając jednak to wszystko można spodziewać się szybkiego zwrotu inwestycji – nawet w dobie kryzysu pandemicznego, gdyż zapotrzebowanie na ślimaki jest znacznie większe niż możliwości hodowlane.

01

Wyzwania

Przed rozpoczęciem hodowli ślimaków należy zadać sobie kluczowe pytanie: czy to na pewno dla mnie? Ślimaki mogą sprawiać mylne wrażenie samowystarczalnych mięczaków, którym należy jedynie przygotować teren do rozmnażania się oraz jakieś pożywienie. W praktyce jednak to złożony proces, gdzie na finalne wyniki mają wpływ m.in. odpowiednie do wielkości hodowli pomieszczenie i jego wyposażenie, poziom nawodnienia, czas naświetlenia, utrzymanie odpowiedniej temperatury, dobór paszy, zarządzanie pracownikami. Bez przygotowania merytorycznego niemożliwy jest więc sukcesywny rozrost fermy i osiągnięcie z niej wysokich zysków.

Bazując na bogatym doświadczeniu i wiedzy HelixFood, każdy hodowca zostaje kompleksowo przygotowany do profesjonalnego prowadzenia i rozwoju hodowli, by już przy pierwszym roku cieszyć się z dużych przychodów.

 

02

Budżet

Jak każdy biznes, hodowla ślimaków wymaga odpowiednich nakładów finansowych na start. Jak duże to kwoty?

Pierwsza potrzebna rzecz to działka pod hodowlę. Z uwagi na różne kwoty lub posiadanie przez zainteresowanych własnego terenu, jej wyliczenia są pomijane przy szacowaniu budżetu lub dodawane na samym końcu. Kalkulacje powinno uzupełnić również uzbrojenie działki – ferma wymaga dostępu do mediów.

Dysponując działką pod hodowlę należy odpowiednio zagospodarować jej powierzchnię. Podstawa to park hodowlany służący tuczeniu ślimaków oraz zabudowa służąca reprodukcji. Oba punkty – w szczególności ten drugi – muszą być odpowiednio wyposażone, by zapewnić optymalne warunki dla zdrowego rozrostu hodowli.

Zależnie od wielkości, ferma będzie wymagała pomocy pracowników. Mogą to być oczywiście osoby zamieszkujące gospodarstwo lub rodzina, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie zatrudnienie pomocnika lub kilku oraz przygotowanie do pracy.

Przygotowanie do hodowli kończy zakup stada matecznego do reprodukcji oraz odpowiedniej paszy na okres hodowli.

Uruchomienie hodowli wymaga więc znacznie większych nakładów finansowych niż jej późniejsze utrzymanie. Najczęściej – przy posiadaniu uzbrojonej działki – minimalne koszty oscylują w okolicach 50 tysięcy złotych. Należy jednak podkreślić, że kwota ta zależna jest przede wszystkim od posiadanej infrastruktury – może więc być z jednej strony znacznie niższa, z drugiej zaś wyższa od prezentowanej wartości. HelixFood na pierwszym etapie współpracy – w ramach audytu wstępnego – wykonuje precyzyjną kalkulację kosztów inwestycji oraz prognozy jej zwrotu.

03

Korzyści

Odpowiednio prowadzona hodowla ślimaków to gwarancja rokrocznych zysków – po kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej. Jak pokazuje historia, branży nie dotykają światowe kryzysy, jak chociażby pandemia Covid-19. Powodem tego jest przede wszystkim stale rosnący popyt na konsumpcyjne ślimaki oraz stałe niedobory produkcyjne.

Prowadzenie fermy ślimaków to także przerzucenie się na inny, spokojniejszy, a co za tym idzie – zdrowszy – styl życia. Hodowla ślimaków jest też czystsza od utrzymania trzody chlewnej, bez nieprzyjemnych zapachów i latających wokół owadów. To hobby, które jak każde inne można pokochać, a które potrafi przynieść pokaźne zyski. Obarczone ryzykiem – owszem – ale z ogromnym potencjałem.

HelixFood dba w tym celu o każdą fermę i każdego hodowcę, by na przykładzie ich sukcesów promować hodowlę ślimaków jako pomysł na biznes, pomysł na siebie oraz na sposób życia.